All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Measurement Range 0.01 μSv/h To 10 Sv/h Nuclear Radiation Detector Gamma And Hard Beta Rays Detection Temperature -20°C To 50°C
| Measurement Range: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
|---|---|
| Weight And Size: | About 350*250*245(mm), About 9.8Kg |
| Instrument Background: | α ≤ 0.1 Cps; β ≤ 15 Cps |
600W Surface Contamination Meter Instrument Background Alpha Less Than 0 Point 1 Cps Tool for Monitoring Surface Cleanliness
| Standby Time: | 4 Days |
|---|---|
| Storage Temperature: | -20°C - 50°C |
| Datastorage: | Up To 1000 Readings |
Handheld Nuclear Radiation Detector Featuring Data Logging and Relative Intrinsic Error Within 10 Percent Designed for Radiation Detection Tasks
| Relative Intrinsic Error: | ≤ ±10% |
|---|---|
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |
| Calibration: | Factory Calibrated With Option For Field Calibration |
Data Storage Alpha Beta Ray Data Acquisition Module with Neutron Detection Providing Radiation Data Collection and Analysis
| Calibration: | Factory Calibrated With Option For Field Calibration |
|---|---|
| Relative Intrinsic Error: | ≤ ±10% |
| Data Storage: | Yes |
Relative Innate Error Below 10 Percent Nuclear Radiation Detector Powered By Rechargeable Lithium Ion Battery Detecting Gamma And Hard Beta Rays
| Type: | Handheld |
|---|---|
| Cumulative Dose Range: | 0.1 μSv ~ 10 Sv |
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |
Equipment Weight Less Than 75kg Alpha and beta rays Continuous monitoring System Calibrated With Option for Field Calibration Radiation Detection
| Cumulative Dose Range: | 0.1 μSv ~ 10 Sv |
|---|---|
| Type: | Handheld |
| Measurement Range: | 0.01 µSv/h To 10 Sv/h |
Relative Innate Error Within 10 Percent Nuclear Radiation Detector With Rechargeable Lithium Ion Battery And Relative Inherent Error Plus Minus 15 Percent
| Additional Features: | Data Logging, USB Connectivity |
|---|---|
| Type: | Handheld |
| Datainterface: | USB And Bluetooth |
Cumulative Dose Range 0.1 μSv to 10 Sv Large Size Touch Screen Beta Detection Type Providing Radiation Measurement and Intuitive Interface
| Equipment Weight: | ≤7.5kg |
|---|---|
| Relative Intrinsic Error: | ≤ ±10% |
| Type: | Handheld |
Data Storage Nuclear Radiation Detector Calibrated With Option For Field Calibration Gamma Ray Detection Solution For Radiation Safety Management
| Datainterface: | USB And Bluetooth |
|---|---|
| Additional Features: | Data Logging, USB Connectivity |
| Calibration: | Factory Calibrated With Option For Field Calibration |
Rechargeable Lithium ion Battery Operated Environmentally Radioactive Contamination Monitoring Tool Featuring USB Connectivity for Data Transfer
| Detection Range: | 0.01-1000 MSv/h |
|---|---|
| Equipment Weight: | ≤7.5kg |
| Data Storage: | Yes |

