All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Data Logging Nuclear Radiation Detector Lightweight Under 7.5kg Rechargeable Lithium ion Battery Powered Device for Accurate Radiation Detection
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |
|---|---|
| Relative Intrinsic Error: | ≤ ±10% |
| Additional Features: | Data Logging, USB Connectivity |
Handheld surface contamination meter offering relative inherent error ±15 percent solution for contamination monitoring on various surfaces
| Detection Range: | 0.01-1000 MSv/h |
|---|---|
| Data Storage: | Yes |
| Measurement Range: | 0.01 µSv/h To 10 Sv/h |
350250245mm Nuclear Radiation Detector Measuring Beta Rays Relative Inherent Error Plus Minus 10 Percent 137Cs 1msv h Radiation Detection Device
| Relative Inherent Error: | ≤± 10% (137Cs 1msv/h) |
|---|---|
| Cross Talk: | β→α < 0.1%; α→β < 2% |
| Communication Distance: | Open Area ≥3km |
Test Range Greater Than Or Equal To 5Ci Alpha Beta Ray Data Acquisition Solution Capture And Analysis Of The α And β Rays
| Operating Temperature: | -20°C To 50°C |
|---|---|
| Detection Efficiency: | α ≥ 30% (²³⁹Pu); β ≥ 45% (⁹⁰Sr-⁹⁰Y) |
| Communication Distance: | Open Area ≥3km |
Size 350250245mm Nuclear Radiation Detector NRD100 Offering Cross Talk Alpha Beta Under 2 Percent for Radiation Sensing
| Model: | NRD-100 |
|---|---|
| Operating Temperature: | -20°C To 50°C |
| Datainterface: | USB And Bluetooth |
NRD-100 Alpha and beta rays Continuous monitoring equipment featuring inherent error less than or equal to 20 percent for radiation safety
| Relative Inherent Error: | ≤± 10% (137Cs 1msv/h) |
|---|---|
| Cross Talk: | β→α < 0.1%; α→β < 2% |
| Model: | NRD-100 |
20°C To 50°C Nuclear Radiation Detector Measuring Rays The α Detection Ray γand Hard β Ray Suitable for Industrial Safety Monitoring
| Application: | Environmental Monitoring, Nuclear Facilities, Medical Use |
|---|---|
| Measuring Rays: | The α, β, γ And The Χ -ray |
| Communication Distance: | Open Area ≥3km |
Medical Large Size Touch Screen Offering Communication Distance Open Area Above 3km Designed for Long Range Connectivity
| Communication Distance: | Open Area ≥3km |
|---|---|
| Working Temperature: | - 10 ºC ~ + 45 ºC |
| Model: | NRD-100 |
NRD-100 Nuclear Radiation Detector with Cross Talk Alpha Beta Below 2 Percent and Detection Efficiency Alpha Above 30 Percent Featuring USB And Bluetooth Data Interface
| Application: | Environmental Monitoring, Nuclear Facilities, Medical Use |
|---|---|
| Test Range: | ≥5Ci |
| Detection Ray: | X, γand Hard β Ray |
Detection Efficiency α ≥ 30% 239Pu Environmentally Radioactive Contamination Measurement Equipment Operating Range -20°C To 50°C
| Operating Temperature: | -20°C To 50°C |
|---|---|
| Measuring Rays: | The α, β, γ And The Χ -ray |
| Detection Efficiency: | α ≥ 30% (²³⁹Pu); β ≥ 45% (⁹⁰Sr-⁹⁰Y) |

