All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
USB And Bluetooth Interface Environmentally Radioactive Contamination Detector Device Featuring High Impact ABS Plastic Casing For Industrial
| Accuracy: | ±10% |
|---|---|
| Interface: | USB And Bluetooth |
| Power Supply: | Rechargeable Lithium-ion Battery |
Environmental Monitoring Nuclear Radiation Detector Featuring High Impact ABS Plastic Casing for Gamma and Hard Beta Ray Detection
| Interface: | USB And Bluetooth |
|---|---|
| Equipment Weight: | ≤7.5kg |
| Power: | 600W |
Rechargeable Lithium-ion Battery Surface Contamination Meter Featuring impact ABS Plastic Casing Durable and Tool for Industrial
| Current: | 3A |
|---|---|
| Accuracy: | ±10% |
| Interface: | USB And Bluetooth |
Nuclear Radiation Detector Radiation Measurement Tool for in Nuclear Research Facilities and Environmental Safety Programs
| Imaging Energy Range: | 50 KeV – 1500 KeV |
|---|---|
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
| Power Source: | Battery |
Less Than 1 Second Response Time Nuclear Radiation Detector Featuring Beta Detection Type and Angular Resolution Up to 2 Point 5 Degrees
| Battery Life: | Approximately 100 Hours |
|---|---|
| Remote Control System: | Yes |
| Power Source: | Battery |
Nuclear Radiation Detector Instrument for Detection and Quantification of Ionizing Radiation in Medical Nuclear and Research Facilities
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
|---|---|
| Imaging Energy Range: | 50 KeV – 1500 KeV |
| Calibration: | Factory Calibrated With Option For User Calibration |
Dose Rate Range 10⁻⁶ Gy h to 10 Gy h Nuclear Radiation Detector Featuring X-ray
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |
|---|---|
| Responsetime: | Less Than 1 Second |
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
Nuclear Radiation Detector with Remote Control System and IP65 Protection for Environmental Safety Monitoring
| Responsetime: | Less Than 1 Second |
|---|---|
| Imaging Energy Range: | 50 KeV – 1500 KeV |
| Detectiontype: | Alpha, Beta, Gamma, X-ray |
Low Battery Alarm Nuclear Radiation Detector | 50 KeV-10 MeV Energy & 10⁻⁶-10 Gy/h Dose Rate
| Nuclide Identification: | ≤30s |
|---|---|
| Energy Range: | 50 KeV - 10 MeV |
| Data Storage: | Yes |
Dose Rate: 10⁻⁶ Gy/h ~ 10 Gy/h | Alpha & Beta Ray Detection with Dose Rate Overload Alarm for Industrial Use
| Data Storage: | Yes |
|---|---|
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
| Alarm Types: | Dose Rate Overload, Low Battery |

