All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Data Storage supported Large size touch screen offering Relative Intrinsic Error less than or equal to plus or minus 10 percent ideal for control rooms and digital signage
| Test Range: | ≥5Ci |
|---|---|
| Current: | 3A |
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶Gy/h-10Gy/h |
Data Storage Nuclear Radiation Detector Featuring USB Bluetooth Interface and Geiger Counter Craft for Radiation Detection Applications
| Detector Material: | Si-PM |
|---|---|
| Relative Intrinsic Error: | ≤ ±10% |
| Data Storage: | Yes |
Liquid Crystal Display Touch Screen Nuclear Radiation Detector NRD-100 Incorporating Relative Intrinsic Error Not Exceeding Ten Percent for Data
| Measurement Range: | 0.01 - 999.99 MSv/h |
|---|---|
| Detector Material: | Si-PM |
| Foot Detection Area: | 350×150 Cm² ×2 |
Measurement Range 0.01 to 99999 MSv h Nuclear Radiation Detector Foot Detection Area 350×150 Cm2 ×2 Liquid Crystal Display Touch Screen
| Display Mode: | Liquid Crystal Display Touch Screen |
|---|---|
| Data Storage: | Yes |
| Relative Intrinsic Error: | ≤ ±10% |
NRD-100 Alpha beta ray data acquisition unit providing test range greater than or equal to 5Ci for radiation measurement
| Sensitivity: | 11cps/μSv/h |
|---|---|
| Foot Detection Area: | 350×150 Cm² ×2 |
| Data Storage: | Yes |
Sensitivity 11cpsμSvh Nuclear Radiation Detector NRD100 Measurement Range 001 99999 MSvh Radiation Measurement Equipment
| Measurement Range: | 0.01 - 999.99 MSv/h |
|---|---|
| Interface: | USB And Bluetooth |
| Dimensions: | 150mm X 70mm X 35mm |
150mm X 70mm X 35mm Alpha and beta rays Continuous monitoring equipment with Relative Intrinsic Error within 10 percent ensuring radiation tracking
| Current: | 3A |
|---|---|
| Craft: | Geiger Counter |
| Model: | NRD-100 |
Relative Intrinsic Error ≤ ±10 Percent Surface Contamination Meter Offering 3A Current Performance for Surface Condition Analysis
| Measurement Range: | 0.01 - 999.99 MSv/h |
|---|---|
| Dimensions: | 150mm X 70mm X 35mm |
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶Gy/h-10Gy/h |
Hand Detection Area 200×120 Cm2 ×4 Nuclear Radiation Detector Featuring IP65 Protection Level and Relative Inherent Error ≤± 10 Percent 137Cs 1msv/h for Precise Radiation Detection
| Protection Level: | IP65 |
|---|---|
| Model: | NRD-100 |
| Datainterface: | USB And Bluetooth |
USB And Bluetooth Interface Alpha beta ray data acquisition system designed for performance from 10 ºC to 45 ºC temperature conditions
| Hand Detection Area: | 200×120 Cm² ×4 |
|---|---|
| Datainterface: | USB And Bluetooth |
| Detection Ray: | X, γand Hard β Ray |

