All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Keywords [ high density nuclear radiation protection ] match 130 Products.
Compact Electronic Personal Dosimeter with 2s Fast Response and Scintillation Detector for 0.01 μSv/h to 10 Sv/h Range
| Product Name: | Personal Dosimeter |
|---|---|
| Response Time: | <8s |
| Measurement Range: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
Portable Personal Dosimeter with Compact Size 60*46*20mm and Low Detection Limit 0.01 μSv/h for Continuous Alpha and Beta Rays Monitoring
| Size: | 60*46*20mm |
|---|---|
| Inherent Error: | ≤ ±20% |
| Detector Type: | Scintillation Detector |
10mm Lead Glass Radiation Shielding For Ct Room Installation
| Name: | Anti Radiation Glasses X-ray Shielding Protective Lead Glass |
|---|---|
| Usage: | Xray CT Room Shielding |
| Feature: | Anti Radiation |
Personal Dose Equivalent Monitor with YSO Scintillator, Rechargeable Lithium-ion Battery, and Adjustable Alarm Threshold
| Energy Resolution: | ≤ 3.5% (Cs-137 @ 662 KeV) |
|---|---|
| Battery Life: | Up To 20 Hours Continuous Use |
| Weight And Size: | About 350*250*245(mm), About 9.8Kg |
Energy Range 0.01 MeV To 3 MeV Large Size Touch Screen Digital Interface Optimized for Energy Measurement and Control Systems
| Alarm Method: | Audible And Visual Alarm |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Imaging Energy Range: | 50–1500 KeV |
Relative Intrinsic Error ≤ ±10 Percent Environmentally Radioactive Contamination Detection Using Si PM Detector Material for Radiation Safety
| Measurement Range: | 0.01 - 999.99 MSv/h |
|---|---|
| Data Storage: | Yes |
| Display Mode: | Liquid Crystal Display Touch Screen |
Ct Room 99.994% X Ray Protection Glass Custom Size
| Name: | Lead Glass |
|---|---|
| Color: | Transparency |
| Size: | Customized |
8mm Thickness X Ray Lead Glass 1.7mmpb Shielding Ct Room Installation
| Product Name: | Lead Glass 8mm Thickness 1.7mmPb Shielding X-ray CT Room Installation |
|---|---|
| Function: | Xray CT Room Lead Installation |
| Destiny: | 4.1g/cm³ |
High Transparent X Ray Shielding Glass 15mm Thickness
| Product Name: | High Transparent Lead Glass 15mm Thickness X-ray Radiation Shielding |
|---|---|
| Size: | 1200mm X 2000mm Size |
| Thickness: | 15mm Thickness |
Dose Calibrator X Ray Gamma Line For Nuclear Radiation Detector
| Operatingtemperature: | -20°C To 50°C |
|---|---|
| Battery Life: | 20 Days |
| Language: | Chinese And English |

