All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Keywords [ high density nuclear radiation protection ] match 104 Products.
F18 Hot Cell For Nuclear Medicine Field And Radiation Shielding In Stainless Steel
| Features: | Nuclear Safety |
|---|---|
| Color: | Stainless Steel Color |
| Accessory: | Tungsten Radiation Shielding |
Activated Carbon Ventilation Nuclear Radiation Shielding System Compliant with Global Safety Norms, Featuring 10–20 Years Service Life in Conventional Working Conditions
| Color: | Stainless Steel Color |
|---|---|
| Certifications: | Meets International Safety Standards |
| Model: | Jovvi-HC-50mmpb |
Transparent X Ray Lead Glass Shielding With High Durability
| Thickness: | 8mm/10mm/12mm/40mm |
|---|---|
| Reflection: | <1% |
| Durability: | High |
Customized X-Ray-Screening-Glass Thickness 10mm
| X-Ray Protection: | Up To 150KV |
|---|---|
| Thickness: | 8mm/10mm/12mm/40mm |
| Surface Finish: | Polished |
Response time under 8 seconds Nuclear Radiation Detector Scintillation Detector measuring 60 46 20 millimeters perfect for radiation detection
| Product Name: | Personal Dosimeter |
|---|---|
| Response Time: | <8s |
| Measurement Range: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
Sensitivity 11cpsμSvh Nuclear Radiation Detector Size 60x46x20mm With Inherent Error Within 20 Percent Radiation Measurement Device
| Size: | 60*46*20mm |
|---|---|
| Inherent Error: | ≤ ±20% |
| Detector Type: | Scintillation Detector |
Sensitivity 11cpsμSvh Nuclear Radiation Detector with Response Time Less Than 8 Seconds and Inherent Error Within 20 Percent Radiation Detection Device
| Product Name: | Personal Dosimeter |
|---|---|
| Detector Type: | Scintillation Detector |
| Size: | 60*46*20mm |
10mm Lead Glass Radiation Shielding For Ct Room Installation
| Name: | Anti Radiation Glasses X-ray Shielding Protective Lead Glass |
|---|---|
| Usage: | Xray CT Room Shielding |
| Feature: | Anti Radiation |
Ct Room 99.994% X Ray Protection Glass Custom Size
| Name: | Lead Glass |
|---|---|
| Color: | Transparency |
| Size: | Customized |
8mm Thickness X Ray Lead Glass 1.7mmpb Shielding Ct Room Installation
| Product Name: | Lead Glass 8mm Thickness 1.7mmPb Shielding X-ray CT Room Installation |
|---|---|
| Function: | Xray CT Room Lead Installation |
| Destiny: | 4.1g/cm³ |

