All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Advanced Imaging Nuclear Radiation Detector For Nuclear Medicine
| Detector Material: | Si-PM |
|---|---|
| Current: | 3A |
| Display (LCD): | 19" |
600W Surface Contamination Monitor With Video Surveillance And Audio System
| Video Surveillance And Two-way Audio Intercom System: | Yes |
|---|---|
| Minimum Time For Whole Body Image Scanning (min): | 5 |
| Display (LCD): | 19" |
25μGy/H Gamma Sensitivity Nuclear Radiation Detector For Import And Commercial Inspection
| Gamma Sensitivity: | No-response Threshold Not Lower Than 25μGy/h |
|---|---|
| Safety Features: | Can Send Out Sound And Light Alarm Signal According To The Predetermined Alarm Threshold To Warn The Field Staff And Ensure Their Safety |
| Weight And Size: | About 350*250*245(mm), About 9.8Kg |
Advanced Nuclear Material Monitoring System For 95% Relative Humidity Environment
| Accessories: | Supporting Charger, Suitcase/strap, Etc. |
|---|---|
| Suitable Occasions: | Accelerator Room, Environmental Protection, Chemical Industry, Petroleum, Medical Treatment, Import And Export Commercial Inspection, Nuclear Power, Neutron Source And Other Security Check, Border Control, Customs Inspection And Other Neutron Radiation Det |
| Application: | Neutron Radiation On Line Dose Rate Monitoring And Alarm In Nuclear Radiation Applications |
Environmental Protection Nuclear Radiation Detector With Accessories Suitcase / Strap
| Features: | Continuous Monitoring Of Environmental Neutron Radiation, Can Be Connected With Multiple Neutron Dosimeters, Fast Reaction Speed, Real-time Display Of Measurement Value And Measurement Unit, Can Set Alarm Threshold And Output Alarm Signal, Equipped With Hi |
|---|---|
| Protection Level: | IP65 |
| Accessories: | Supporting Charger, Suitcase/strap, Etc. |
Accurate Radiation Detector Surface Contamination Meter For Nuclear Medical
| Dose Current Rate: | 0.00-10000uSv/h(10mSv/h) |
|---|---|
| Type: | Handheld |
| Warranty: | 1 Years |
Big Size Touch Screen Advanced Surface Contamination Meter
| Sensitivity: | 1 μSv/h |
|---|---|
| Measurement Range: | 0.01 - 1000 MSv/h |
| Additional Features: | Data Logging, USB Connectivity |
Charging Time Audible And Visual Large Size Touch Screen With Geiger Muller Tube Detector Type
| Display: | LED, LCD, Or Digital Readout |
|---|---|
| Detector Type: | Geiger-Muller Tube |
| Charging Time: | Audible And Visual |
Advanced LCD Display Nuclear Radiation Detector With Audible And Visual Charging Time 0.00-10000uSv/h Dose Current Rate
| Energy Range: | 50 KeV - 10 MeV |
|---|---|
| Type: | Handheld |
| Detector Type: | Geiger-Muller Tube |
Detect Environmentally Radioactive Contamination With Geiger Counter Craft Geiger Muller Tube Best Tool On Market
| Storage Temperature: | -20°C - 50°C |
|---|---|
| Display: | LED, LCD, Or Digital Readout |
| Working Hours: | ≤4 Hours |

