All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Personal Dosimeter with Scintillation Detector and Vibration Alert for 0.01 μSv/h to 10 Sv/h Range
| Measurement Range: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
|---|---|
| Detector Type: | Scintillation Detector |
| Size: | 60*46*20mm |
Compact Electronic Personal Dosimeter with 2s Fast Response and Scintillation Detector for 0.01 μSv/h to 10 Sv/h Range
| Product Name: | Personal Dosimeter |
|---|---|
| Response Time: | <8s |
| Measurement Range: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
Personal Dosimeter with Scintillation Detector for 11cps/μSv/h Sensitivity and 0.01 μSv/h To 10 Sv/h Range
| Detector Type: | Scintillation Detector |
|---|---|
| Measurement Range: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
| Sensitivity: | 11cps/μSv/h |
Audible And Visual Alarm Surface Contamination Meter Nuclear Radiation Detector Accurate Measurement Detection for Industrial Safety
| Productname: | Nuclear Radiation Detector |
|---|---|
| Remote Control System: | Yes |
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
LCD Touch Screen Nuclear Radiation Detector, Detects Gamma & Hard Beta Rays, 600W Power Rating
| Detection Ray: | X, γand Hard β Ray |
|---|---|
| Alarm: | Audible And Visual |
| Relative Innate Error: | ≤ ± 10 % (137 CS 1 MSv/h) |
Audible & Visual Alarm X-Ray Detector, Detects Environmental Radioactive Contamination & Issues Radiation Hazard Warnings
| Equipment Weight: | ≤7.5kg |
|---|---|
| Power Supply: | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Powersupply: | Rechargeable Lithium-ion Battery |
Rechargeable Li-ion Battery Powered Nuclear Radiation Detector, 3A Operating Current, for Radiation Testing & Hazard Evaluation
| Display Mode: | Liquid Crystal Display Touch Screen |
|---|---|
| Current: | 3A |
| Power: | 600W |
3A Rated Surface Contamination Detector with Audible & Visual Alarms, High Precision for Industrial Safety Surveillance
| Relative Innate Error: | ≤ ± 10 % (137 CS 1 MSv/h) |
|---|---|
| Power Supply: | Rechargeable Lithium-ion Battery |
| Interface: | USB And Bluetooth |
α Rays Type Large Size Touch Screen Environmental Monitoring Solution Enabling Monitoring of Radiation and Pollution Levels
| Resolution: | ≤3.5% (Cs-137@662keV) |
|---|---|
| Test Range: | ≥5Ci |
| Charging Time: | Audible And Visual |
600W Nuclear Radiation Detector Featuring Operating Temperature Range Minus 20°C to 50°C and Extended Battery Life 20 Days for Detection
| Operatingtemperature: | -20°C To 50°C |
|---|---|
| Remote Control System: | Yes |
| Size: | 120*65*25mm |

