All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Keywords [ excellent resolution nuclear radiation monitor ] match 88 Products.
≤9% Energy Resolution for Cs-137, Environmental Radioactive Contamination Monitor with 200×120 Cm²×4 Hand Detection Area
| Batterylife: | Up To 20 Hours Continuous Use |
|---|---|
| Cal Coefficient: | Range Of 0.01-9999 |
| Alarm Types: | Dose Rate Overload, Low Battery |
Dose Equivalent Rate 0.00 to 99999μSv/h Battery Operated Alpha & Beta Ray Continuous Monitoring System for Radiation Protection
| Range: | 0.01-1000µSv/h |
|---|---|
| Inherent Error: | ≤ ±20% |
| Protection Level: | IP65 |
Detection Window Area 75 Cm2 Environmentally Radioactive Contamination Monitoring System
| Current: | 3A |
|---|---|
| Overall Dimensions: | ≤3000mm×250mm×250mm |
| Relative Inherent Error: | ±15% |
Handheld surface contamination meter featuring approximately 100 hours battery life suitable for environmental monitoring and control
| Operating Temperature: | -20°C To 60°C |
|---|---|
| Detector Material: | Si-PM |
| Energy Range: | 50 KeV - 10 MeV |
Relative Intrinsic Error ≤ ±10% @ ¹³⁷Cs, 1 mSv/h. Surface Contamination Meter with 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h Dose Rate for Radiation Testing
| Relative Innate Error: | ≤ ± 10 % (137 CS 1 MSv/h) |
|---|---|
| Energy Range: | 50 KeV - 10 MeV |
| Responsetime: | Less Than 1 Second |
250 Grams Alpha and beta rays Continuous monitoring tool featuring Dosage Equivalent Rate 0.00 to 99999μSv h for radiation exposure control
| Dose Current Rate: | 0.00-10000uSv/h(10mSv/h) |
|---|---|
| Alarm Threshold: | 0.5 μSv/h ~ 50 MSv/h (adjustable) |
| Range: | 0.01-1000µSv/h |
Range 0.01-1000µSv/h Environmental Radioactive Contamination Detector with Resolution ≥0.001 MBq (0.01 μCi) for Accurate Radiation Detection
| Resolution: | ≥0.001 MBq (0.01 μCi) |
|---|---|
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |
| Range: | 0.01-1000µSv/h |
Dose Equivalent Rate 0.00 to 99999μSv/h Large LCD Touch Screen Adopting Liquid Crystal Display for Professional Data Management
| Range: | 0.01-1000µSv/h |
|---|---|
| Power Source: | Battery |
| Display Mode: | Liquid Crystal Display Touch Screen |
Resolution less than or equal to 3.5 percent Cs 137 662keV Alpha and beta rays Continuous monitoring device with compact weight below 7.5 kilograms
| Rays Type: | α +β / α / β |
|---|---|
| Measuring Rays: | The α, β, γ And The Χ -ray |
| Datastorage: | Up To 10,000 Readings |
Relative Intrinsic Error Alpha and Beta Rays Continuous Monitoring Tool
| Protection Level: | IP65 |
|---|---|
| Dose Current Rate: | 0.00-10000uSv/h(10mSv/h) |
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |

