All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Keywords [ excellent resolution nuclear radiation monitor ] match 88 Products.
Low Battery Alarm Nuclear Radiation Detector | 50 KeV-10 MeV Energy & 10⁻⁶-10 Gy/h Dose Rate
| Nuclide Identification: | ≤30s |
|---|---|
| Energy Range: | 50 KeV - 10 MeV |
| Data Storage: | Yes |
Nuclide Recognition Within 30s | Nuclear Radiation Detector, 200×120 Cm²×4 Detection Area, 20°C-60°C Operating Temp
| Type: | Handheld |
|---|---|
| Energy Resolution: | ≤9% (for Cs-137 Source) |
| Data Storage: | Yes |
Nuclide Recognition Within 30s | Nuclear Radiation Detector with Si-PM Sensor, -20°C to 60°C Working Temp
| Alarm Types: | Dose Rate Overload, Low Battery |
|---|---|
| Battery Life: | Approximately 100 Hours |
| Operating Temperature: | -20°C To 60°C |
Audible And Visual Charging Time Alpha and beta rays Continuous monitoring enhanced by Remote Control System for radiation exposure assessment
| Productname: | Nuclear Radiation Detector |
|---|---|
| Working Temperature: | - 10 ºC ~ + 45 ºC |
| Relative Inherent Error: | ≤± 10% (137Cs 1msv/h) |
Dose Rate Range 10⁻⁶ Gy h to 10 Gy h Alpha and beta rays Continuous monitoring including Nuclide Identification in 30 seconds for radiation tracking
| Relative Innate Error: | ≤ ± 10 % (137 CS 1 MSv/h) |
|---|---|
| Type: | Handheld |
| Operating Temperature: | -20°C To 60°C |
Energy Resolution less than or equal to 9 percent for Cs 137 Source Large size touch screen featuring Audible and Visual Alarm supporting Process Monitoring
| Detector Type: | Geiger Muller Tube |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Detection Ray: | X, γand Hard β Ray |
Audio-Visual Alert Environmental Radioactive Contamination Detector Rechargeable Lithium Battery Operated Monitoring System
| Operatingtemperat: | -20°C To 50°C |
|---|---|
| Rays Type: | α +β / α / β |
| Energy Resolution: | ≤ 3.5% (Cs137 @ 662 KeV) |
Response time less than 16 seconds environmentally radioactive contamination analyzer test range 5Ci plus ideal for nuclear safety compliance
| Response Time: | <16s |
|---|---|
| Test Range: | ≥5Ci |
| Product Name: | Activity Meter/Dose Calibrator |
Battery supplied Alpha beta ray data acquisition equipment sized about 350 250 245 mm perfect for radiation data gathering
| Detection Type: | Alpha, Beta, Gamma, Neutron |
|---|---|
| Dosage Equivalent Rate: | 0.00—99999μSv/h (maximum 100 MSv/h) |
| Weight: | 250 Grams |
Dimensions & Weight Approx 350×250×245 mm Alpha Beta Ray Data Collector With Resolution of 0.001 MBq 0.01 μCi for Radiation Testing
| Power Source: | Battery |
|---|---|
| Relative Intrinsic Error: | ≤±10% |
| Dosage Equivalent Rate: | 0.00—99999μSv/h (maximum 100 MSv/h) |

