All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
3A Rated Current, Large Touch Screen, USB & Bluetooth Connectivity, Excellent Performance for Commercial Use
| Material: | High-impact ABS Plastic Casing |
|---|---|
| Measurementrange: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
| Exposure Rate: | ≤ 5000 NC·kg-1·h-1 |
High-Strength ABS Casing Nuclear Radiation Detector, Exposure Rate ≤ 5000 NC·kg⁻¹·h⁻¹, 600W Power for Radiation Exposure Evaluation
| Current: | 3A |
|---|---|
| Material: | High-impact ABS Plastic Casing |
| Accuracy: | ±10% |
Nuclear Radiation Detector with 0.01 μSv/h To 10 Sv/h Measurement Range Featuring Large Size Touch Screen and Rechargeable Lithium-ion Battery
| Measurementrange: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
|---|---|
| Category: | Environmental Monitoring |
| Power Supply: | Rechargeable Lithium-ion Battery |
Relative Innate Error Within 10 Percent Nuclear Radiation Detector Measurement Range 0.01 μSv/h To 10 Sv/h High Impact ABS Plastic Casing
| Measurementrange: | 0.01 μSv/h To 10 Sv/h |
|---|---|
| Detection Ray: | X, γand Hard β Ray |
| Material: | High-impact ABS Plastic Casing |
USB And Bluetooth Interface Environmentally Radioactive Contamination Detector Device Featuring High Impact ABS Plastic Casing For Industrial
| Accuracy: | ±10% |
|---|---|
| Interface: | USB And Bluetooth |
| Power Supply: | Rechargeable Lithium-ion Battery |
Environmental Monitoring Nuclear Radiation Detector Featuring High Impact ABS Plastic Casing for Gamma and Hard Beta Ray Detection
| Interface: | USB And Bluetooth |
|---|---|
| Equipment Weight: | ≤7.5kg |
| Power: | 600W |
Rechargeable Lithium-ion Battery Surface Contamination Meter Featuring impact ABS Plastic Casing Durable and Tool for Industrial
| Current: | 3A |
|---|---|
| Accuracy: | ±10% |
| Interface: | USB And Bluetooth |
Nuclear Radiation Detector Radiation Measurement Tool for in Nuclear Research Facilities and Environmental Safety Programs
| Imaging Energy Range: | 50 KeV – 1500 KeV |
|---|---|
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
| Power Source: | Battery |
Less Than 1 Second Response Time Nuclear Radiation Detector Featuring Beta Detection Type and Angular Resolution Up to 2 Point 5 Degrees
| Battery Life: | Approximately 100 Hours |
|---|---|
| Remote Control System: | Yes |
| Power Source: | Battery |
Nuclear Radiation Detector Instrument for Detection and Quantification of Ionizing Radiation in Medical Nuclear and Research Facilities
| Dose Rate Range: | 10⁻⁶ Gy/h – 10 Gy/h |
|---|---|
| Imaging Energy Range: | 50 KeV – 1500 KeV |
| Calibration: | Factory Calibrated With Option For User Calibration |

