All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Nuclear Radiation Protection System with 50mmpb Protection Level for Shielding Gamma and X-ray Radiation in Hot Cells Meeting International Safety Standards
| Shieldingthickness: | Variable (e.g., 1mm To 10cm) |
|---|---|
| Safetycompliance: | Meets International Radiation Safety Standards |
| Certifications: | Meets International Safety Standards |
50mmpb Nuclear Radiation Hot Cell Certified Under International Safety Standards Providing Safe and Radiation Material
| Function: | Shielding Gamma And X-ray Radiation |
|---|---|
| Model: | Jovvi-HC-50mmpb |
| Storage Condition: | Dry And Ventilated Place |
Nuclear Radiation Protection Shielding Gamma X-ray Radiation Storage Condition Ventilated Place Shielding
| Installationmethod: | Fixed Panels, Wearable Gear |
|---|---|
| Adjustability: | Adjustable Straps For A Secure Fit |
| Certifications: | Meets International Safety Standards |
I131 Hot Cell Featuring 50HZ10A220V Power Supply Safety Protection Providing Solution for Radioactive
| Storage Condition: | Dry And Ventilated Place |
|---|---|
| Grade: | Class A |
| Model: | Jovvi-HC-50mmpb |
Nuclear Radiation Protection Gear With Adjustable Ozone Disinfection Method For Radiation Shielding
| Disinfection Method: | Ultraviolet And Ozone |
|---|---|
| Adjustability: | Adjustable Straps For A Secure Fit |
| Product Type: | Galvanized Steel & Lead Sheet |
50mmpb F18 Hot Cell Storage Engineered For Radiation Protection Secure Storage Solutions
| Installationmethod: | Fixed Panels, Wearable Gear |
|---|---|
| Grade: | Class A |
| Power Supply: | 50HZ/10A/220V With Safety Protection |
Jovvi HC 50mmpb Nuclear Radiation Hot Cell Built to International Safety Standards Providing Robust Shielding and Radiation Protection
| Function: | Shielding Gamma And X-ray Radiation |
|---|---|
| Model: | Jovvi-HC-50mmpb |
| Adjustability: | Adjustable Straps For A Secure Fit |
Galvanized Steel and Lead Sheet Nuclear Radiation Protection Shielding Gamma X-ray Radiation Storage Condition Dry Ventilated
| Product Type: | Galvanized Steel & Lead Sheet |
|---|---|
| Certifications: | Meets International Safety Standards |
| Disinfection Method: | Ultraviolet And Ozone |
Ultraviolet And Ozone Disinfection Method I131 Hot Cell Class A Shielded Workspace for Secure Handling of Radioactive Materials
| Closure: | Secure Closure System |
|---|---|
| Installationmethod: | Fixed Panels, Wearable Gear |
| Grade: | Class A |
Secure Closure System Nuclear Radiation Protection Equipment 50HZ 10A 220V Power Supply Easy To Clean And Maintain Solutions
| Installationmethod: | Fixed Panels, Wearable Gear |
|---|---|
| Certifications: | Meets International Safety Standards |
| Power Supply: | 50HZ/10A/220V With Safety Protection |

