All Products
-
Nuclear Radiation Protection
-
Nuclear Radiation Detector
-
Copper Foil Shielding
-
RF Shielded Doors
-
RF Shielded Windows
-
Radiation Protection Lead Glass
-
Non Magnetic Tool Kit
-
RF Shielded Chamber
-
Honeycomb Waveguide Air Vents
-
Conductive Adhesive Copper Tape
-
Copper Wire Mesh
-
X Ray Lead Glass
-
EMI Shielding Gasket
-
Electrically Conductive Fabric
-
Radiation Protection Door
-
Radiation Protection X Ray
-
Faraday Cage MRI
-
Copper Wire Wool
-
MRI LED Lighting
-
Non Magnetic Wheelchair
-
Non Magnetic Stretcher
-
AnasBrass honeycomb vent Looks Very Nice -
SatheeshMRI/RF doors are shining with handles, Thank you My friend.
Keywords [ nuclear facilities hot cell ] match 343 Products.
Nuclear Radiation Protection Gear with 50mmpb Lead Equivalent Active Carbon Ventilation for Shielding Gamma And X-ray Radiation
| Features: | Adjustable Straps For A Secure Fit |
|---|---|
| Operation System: | Artificial Intelligence Control |
| Ventilation Method: | Active Carbon |
High-tightness F18 Hot Cell with shielding thickness ranging from 1mm to 10cm for optimal radiation shielding
| Shieldingthickness: | Variable (e.g., 1mm To 10cm) |
|---|---|
| Leakproofness: | High |
| Color: | Stainless Steel Color |
Class A Grade Nuclear Radiation Protection With Galvanized Steel Lead Sheet Ergonomic For Enhanced Safety
| Cleaning: | Easy To Clean And Maintain |
|---|---|
| Operation System: | Artificial Intelligence Control |
| Portability: | Good Quality |
Front 40mPb Or Customized Nuclear Radiation Protection Shielding Gamma X-Ray Radiation With Safety Protection
| Advantage: | Adjustable |
|---|---|
| Portability: | Lightweight And Easy To Carry |
| Ventilation Method: | Active Carbon |
High-Effectiveness Customized Lead Shield Containers Radiation Protection Cans For Radioactive Material Handling
| Application: | Nuclear Power Plants, Medical Facilities, Research Labs |
|---|---|
| Durability: | High |
| Ventilation: | Negetive Pressure |
Lightweight Options Radiation Protection Lead Cans Developed to Class A B C Cleanliness Standards Delivering Radiation Shielding
| Ventilation: | Negetive Pressure |
|---|---|
| Grade: | Class A |
| Usage: | Protects Against Nuclear Radiation |
Activated Carbon Ventilation Nuclear Radiation Shielding System Compliant with Global Safety Norms, Featuring 10–20 Years Service Life in Conventional Working Conditions
| Color: | Stainless Steel Color |
|---|---|
| Certifications: | Meets International Safety Standards |
| Model: | Jovvi-HC-50mmpb |
Safety Compliance Meets International Safety Standards Nuclear Radiation Protection Systems with Lifespan 10-20 Years Under Normal Conditions
| Cleanliness: | Class A B C |
|---|---|
| Safetycompliance: | Meets International Radiation Safety Standards |
| Shieldingthickness: | Variable (e.g., 1mm To 10cm) |
Activated Carbon Filter Nuclear Radiation Shielding Equipment with Adjustable Shielding Thickness, Suitable for Storage in Dry, Ventilated Areas
| Shieldingthickness: | Variable (e.g., 1mm To 10cm) |
|---|---|
| Protection Level: | 10mmpb 20mmpb 50mmPb |
| Model: | Jovvi-HC-50mmpb |
Meets International Radiation Safety Standards Nuclear Radiation Protection Offering Protection Level 10mmpb 20mmpb 50mmPb for Storage Condition Dry and Ventilated Place
| Shieldingthickness: | Variable (e.g., 1mm To 10cm) |
|---|---|
| Storage Condition: | Dry And Ventilated Place |
| Safetycompliance: | Meets International Radiation Safety Standards |

